logo

שחזורים/סתימות

מחלת העששת היא מחלה שכיחה בקרב מבוגרים וילדים כאחד, אשר גורמת להרס של השן, ועלולה להיות מלווה בכאב, תחושת אי נוחות ופגם אסתטי משמעותי המתבטא ב"שיניים שחורות". למרבה המזל, היום קיימים פתרונות רפואיים משוכללים המחזירים לשיניים את המראה שאבד להן.

שיטות אינליי ואונליי

שיטות טיפול מתקדמות ויעילות לשחזור השיניים. שחזורי ה-Inlays  וה-Onlays מיוצרים במעבדה מתקדמת ומורכבים מחומרים איכותיים וחזקים המחזירים למטופל את המראה האסתטי של השן הבריאה.

רופא השיניים מדביק את השחזורים על השיניים הפגועות ומחזיר להן את צורתן הטבעית.

על פי רוב, שחזורי אינליי משמשים לצורך תיקונים קטנים בשן, בעוד ששחזור האונליי מיועד לשחזורים גדולים ומורכבים (למשל, כאשר השן הרוסה כמעט לגמרי).

סתימות לבנות

סתימות לבנות עשויות חומר מרוכב של שרף פולימרי וקוורץ והן בעלות חוזק, אסתטיות ועמידות המתאימות לשימוש הן בשיניים הקדמיות והן בשיניים האחוריות (טוחנות). סתימות לבנות אינן מכילות כספית, בעלות גוון זהה לגוון השן, נצמדות לשן בחיבור כימי ו"גמישות" ומותאמות לשן. הן דורשות סילוק עששת בלבד כך שאין צורך לסלק חומר שן בריא.

סתימות כסופות (סתימות אמלגם)

סתימות "כסופות", או סתימות אמלגם מורכבות מסגסוגת של כספית, בדיל, כסף אבץ ונחושת. הכספית ידועה כמתכת רעילה אשר מזיקה לבריאות הגוף ולסביבה, אך כאשר משתמשים בה כחלק מסגסוגת מתכות, לא הוכח שהיא רעילה או שהיא גורמת לנזק כלשהו ולכן נעשה בה שימוש במשך שנים רבות בישראל ומדינות רבות.

יחד עם זאת, ישנם מחקרים שהוכיחו כי כספית ממשיכה להשתחרר מהסתימות במשך שנים לאחר הטיפול ונספגת בגוף, מה שהפך את השימוש בה לשנוי במחלוקת והמריץ מדינות רבות לאסור או להגביל את השימוש בסתימות אמלגם ביניהן: צרפת, יפן, גרמניה, קנדה, איטליה ודנמרק, אך בארצות הברית ובישראל השימוש נמשך.

היתרונות העיקריים בגללם משתמשים בסתימות אמלגם הם בכך שהיא פשוטה מאד לביצוע, עמידה לאורך זמן רב ועלותה נמוכה.

השלמת שיניים אסתטית

מחסור בשיניים מהווה בעיה בשני מישורים: המישור האסתטי כאשר השיניים בולטות בעת החיוך או דיבור (מה שעלול להוביל גם לפגיעה בביטחון העצמי ולעיתים אף משפיעות לרעה על צורת הפנים), ובמישור הפונקציונלי- שיניים חסרות מקשות על לעיסה ועל דיבור.

קיימות מספר דרכים שונות לבצע השלמת שיניים חסרות. כאשר חסרה שן אחת ושמשני צדדיה קיימות שיניים יציבות, ניתן להתקין גשר על האזור שבו חסרה השן. יישום פתרון זה יתאים כאשר השיניים הסמוכות לשן החסרה במצב טוב ויכולות לשאת את העומס.

כאשר המטופל סובל מחוסר רב של שיניים, רופא שיניים יכול להחליט כי הטיפול האופטימלי הינו שחזור בעזרת תותבת נשלפת. זהו פתרון פשוט יחסית שבמסגרתו נלקחות מידות ולפיהן נבנית תותבת מחומר פלסטי המותאמת במדויק לפה של המתרפא.

אפשרות נוספת להשלמת שיניים היא באמצעות השתלת שיניים. במסגרת הליך ההשתלה מוחדר שתל טיטניום לתוך עצם הלסת (אשר מהווה מעין שורש מלאכותי) עליו ניתן לבנות השלמת שן חסרה בעזרת כתר.

במקרה של הצורך בהשלמת השן או השיניים, הרופא המטפל ימליץ על הטיפול המתאים ביותר על פי הצורך.

שיניים יפות

סיבי זכוכית בשיניים (פייבר פוסט)

סיבי זכוכית משמשים ליצירת מבנה פייבר פוסט–יתד, או ליצירת שיקום מעבר זמני כתחליף לתותבת על מנת ליצור שן זמנית בזמן ההמתנה לשיקום.

היתרון הגדול של סיבי הזכוכית שהם נותנים מענה מיידי ואסתטי לבעיות מורכבות. בנוסף, סיבי זכוכית בעלי תכונות מכאניות מצוינות כדוגמת חוזק וקשיחות, יש להם עמידות מעולה בפני קורוזיה וניתן לבחור את הכיווניות שלהם באזורים המבוקשים.

מבנה ישיר (מבנה דנטטוס)

מבנה ישיר יעשה במצבים של חוסר חלקי של קירות השן שנפגעו מסיבות כדוגמת הזזת סתימות מכותרת השן או שנהרסו ממחלת העששת. המבנה איננו נעשה באמצעות הדבקה, הוא מוברג לתוך השן, אל תוך אחת מתעלות השן שעברה טיפול שורש והשלמה חיצונית של הכותרת. מבנה ישיר יכול להיעשות מחומר אמלגם או מחומר קומפוזיט והוא נעשה על ידי רופא מקצועי.

משמרת
Scan the code